Kayserili Ünlüler

Untitled Document

KAYSERİLİ BAZI ÜNLÜ ŞAHSİYETLER

 Abdullah Gül
 
 

   29 Ekim 1950'de Kayseri’de doğdu. Orta öğrenimini Kayseri Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. Aynı fakültede mezuniyet sonrası doktorasını aldı. Lisan ve doktora çalışmalarını yürütmek için burslu olarak iki sene Londra ve Exeter’de kaldı. Türkiye dönüşünde Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşunda çalıştı ve İktisat dersleri verdi.

 Sakıp Sabancı
 
    7 Nisan 1933 tarihinde Hacı Ömer Sabancı ve Sadıka Sabancı'nın ikinci çocuğu olarak Kayseri'nin Akçakaya köyünde doğan Sakıp Sabancı, iş hayatına 1948 yılında, Akbank’ta stajyer memur olarak başladı. Kardeşleri İhsan Hacı Şevket, Erol ve Özdemir Sabancı'dır.
 Mimar Kocasinan
 
    Türk mimar. Dünyanın en büyük yapı sanatçılarından biridir. Kayseri'de doğdu, 17 Temmuz 1588'de İstanbul'da öldü. Doğum tarihi kesin değildir. Ailesine ve yaşamına ilişkin kimi zaman yetersiz ve çelişkili bilgiler, çağdaşı Sâi Mustafa Çelebi'nin onun ağzından yazdıklarına, mimarbaşı olduğu dönemden kalan yazışmalara, kendi vakfiyesine ve yazarı bilinmeyen belge ve kitaplara dayanmaktadır. Kaynaklara göre Sinan,I. Selim (Yavuz) padişah olduktan sonra başlatılan ve Rumeli'de olduğu gibi Anadolu'dan da asker devşirmeyi öngören yeni bir uygulama uyarınca 1512'de devşirilerek İstanbul'a getirildi.
 Kadir Has
 
    1921 Yılında Nuri-Zekiye HASOĞLU'nun evladı olarak Kayseri'de doğdu. 1942 yılında Boğaziçi Lisesi'nden mezun oldu. Kayseri'nin tanınmış ailesi ve eşrafından olan Mehmet-Şehime Germirli'nin kızı Rezan Hasoğlu ile 1942 yılında evlendi. Babası Nuri HASOĞLU, yorulma bilmez çalışkanlığı, azmi ve dirayeti ile, Adana'da yoktan başlayıp kurduğu birçok fabrika ve ticari kuruluşlarla Ülkenin sayılı zenginleri ve AKBANK'ın kurucuları arasında yer aldı.
 Mehmet Kemal Dedeman
 
     Hacı Nazire Hanım'la, Hacı Rıfat Şükrü Bey'in oğlu olan Mehmet Kemal Dedeman, 1903'te Kayseri'de doğdu. Babasının vefatı ile öğrenimini bırakmak zorunda kalan Mehmet Kemal Dedeman, kendi ticarethanesinde genç yaşta iş hayatına başladı. 1924 yılına kadar süren bu çalışmalar; ticarethanenin tasfiyesi, Mehmet Kemal Dedeman’ın İzmir’e gitme kararı ve ardından askerlik görevi nedeniyle Kahramanmaraş’a gitmesiyle noktalandı.
 Nuh Mehmet BALDÖKTÜ
 
    1916 senesinde doğdu. İlkokuldan sonra öğrenimine ara verip bir manifaturacıda çırak olarak iş hayatına atıldı. 1936’da patronunun kızıyla evlenip şirkete ortak oldu. 1944 yılından beri de kendi firmasını kurarak Tekstil üretimi ve ihracatı işini sürdürmekteydi.
 Osman KAVUNCU
 
    Osman Kavuncu, 1918 Kayseri doğumlu olup, 9 Eylül 1950- 7 Şubat 1954 ve 7 Şubat -1954-17 Eylül 1957 tarihleri arasında, iki devre Kayseri Belediye Başkanlığı yaptı. 1957 secimlerinde Demokrat Parti listesinden Kayseri milletvekili olarak Meclis'e girdi 1960 askeri harekatından sonra Yasıada'da yargılanmış ve hapis cezasına çarptırılmıştır. 11 Kasım 1966'da vefat etmiştir.
 Osman DEVELİOĞLU
 
 Osman Develioğlu   1956 yılında İstanbul'un Kadırga semtinde doğdu. Aslen Kayserilidir. 1979 yılından beri ambalaj sanayiinde faaliyet göstermektedir. Tüm tahsil hayatı İstanbul'da geçti. Yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamladı. 1995-1999 seçimlerinde 3'üncü bölge milletvekili adaylığı, ilçe başkanlığı ve il yönetim kurulu üyeliğinde bulundu.

1970 yılından beri sosyal aktivitelerin içinde yer alan Osman Develioğlu, pek çok sivil toplum örgütünde yönetici olarak görev yaptı. MÜSİAD, BASİAD, ÖNDER ve İstanbul Oluklu Mukavvacılar Derneği yönetim kurullarında yer alan Develioğlu, İstanbul Sanayi Odası Meslek Komitesi'nde başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

AK Parti kuruluş çalışmalarında da bulunan Develioğlu, Parti içi Demokrasi Hakem Kurulu Başkanlığı yaptı.

Belediye Başkanlığı görevine seçildiği 2004 ve 2009 yıllarından günümüze, bilgi, birikim ve tecrübesi ile Bahçelievler'e özlenen hizmeti sunmayı hedefleyen Develioğlu, sanayici ve iş adamıdır.

 Dr. İsmail GÜNDÜZ
 
Dr.İsmail Gündüz  1960 Yılında Kayseri'de doğdu. A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesinden 1984 yılında mezun oldu. 1985 yılında İçişleri Bakanlığında Nevşehir Kaymakam Adayı olarak göreve başladı. Kayseri Yeşilhisar ve Sarız İlçelerinde Kaymakam Vekili olarak görev yaptı.

1988 yılında Düzce - Gölyaka İlçesi Kaymakamlığı,1990 yılında Erzincan - İliç İlçesi Kaymakamlığı görevlerinde bulundu.
1992 yılında İçişleri Bakanlığı Eğitim Daire Başkanlığı Şube Müdürlüğü, 1993 - 1998 yılları arasında Personel Genel Müdürlüğünde Şube Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1998- 2000 yılları arasında Çorum Vali Yardımcılığı, 2000-2004 yılları arasında Yalova Vali Yardımcılığı, 2004-2007 yılları arasında Mersin Vali Yardımcılığı, görevlerinde bulundu.

1990 yılında 6 ay süre ile ABD'de; 1994 yılında 2 ay süre ile Japonya'da dil eğitimi ve mesleki konularda incelemelerde bulundu. Ankara Üniversitesinden Yerel Yönetimler ve Şehircilik üzerine Yüksek Lisans Diploması aldı. Bursa Uludağ Üniversitesinde Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi alanında Doktorasını tamamlayarak Doktor ünvanı aldı.

İyi derecede İngilizce bilmektedir. 28.09.2007 tarih ve 2007/9316 sayılı Müşterek kararname ile Büyükçekmece Kaymakamlığına atanmış olup, halen Büyükçekmece Kaymakamı olarak görev yapmaktadır.

  Hunat Hatun

 
    Hunat Hatun, Müslüman olduktan sonra 1 . Alaeddin Keykubat'la evlenir. Kendisinin adı Huand'dır. Sonradan Hunat diye yaygınlaşır. Esas ismi ise Mahperi Hatundur. Hunad Farsça bir unvanı olduğu için, kendisine Mahperi denmesi daha uygun düşer.
 Ahi Evran
 
    Anadolu Ahilik Teşkilatı' nın kurucusudur.Ebu’l Hakayık unvanıyla da anılan bu büyük İslam aliminin esas adı Mahmud bin Ahmed'dir. 1171 yılında Azerbaycan'ın Hoy şehrinde doğdu. Döneminin büyük alimlerinden ve isimleri bugün bile...
 Melikgazi
 
    Doğum tarihi bilinmemekle beraber, 1050'lerde doğmuş olması muhtemeldir. 1134'te vefat etmiştir. 

   Anadolu'nun türkleşmesinde büyük payı olan bir Danişmendli Melikidir. Urfa, Antakya, Konya, Kayseri Kastamonu ve Çankırı'nın Danişmendililerin yönetiminde Bizanslılardan korunması sağlanmıştır. 
  
 Aşık Seyrani (1807-1873)
 
     1800 yılında Kayseri-Develi'de (Everek) doğdu.Develi ilçesi imamı Cafer Ağa’nın oğludur. Öğrenimine memleketinde başladı, İstanbul'da tamamladı. Sultan Abdülmecid döneminde İstanbul'da yedi yıl kaldı. Âşık kahvehanelerinde, konaklarda ve hatta sarayda çalıp söyledi.
 Seyit Burhanetin (Hz.)
 
    1165 tarihinde Tirmiz'de doğdu. Hz. Ali'nin soyundan geldiği rivayet edilir. İlme duyduğu ilgi yüzünden, Tirmiz'den Behl'e geçti. Burada Mevlana'nın babası Bahaeddin Veled'e talebe oldu. 12 yıl hocasının hizmetinde bulundu ve ondan ders aldı Bilahare hocası, oğlu Mevlanayı ona havale etti vc eğitimiyle meşgul olmasını istedi.
 Gevher Nesibe Sultan
 
     Doğum ve ölüm tarihleri bilinmemektedir. 2. Kılıçarslan'ın kızı olduğu, adına ağabeyi Gıyaseddin Keyhüsrev'in Şifaiye Gıyasiye medresesini yaptırdığı ifade edilmektedir. Bazı kaynaklarda, kendisine talip olan bir ordu kumandanına, 1. Gıyaseddin Keyhüsrev, vermek İstemez. Israrlar artınca, kumandanı savaşa gönderir.


Kaynak: Kayseri Valiliği

Başkan Fikret Şahin

İstanbul Kayseri İli ve İlçeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fikret Şahin

FİKRET ŞAHİN

İNŞAAT MÜHENDİSİ
KURUCU DERNEK
BAŞKANI

İSTKAYDER DERGİSİ
İSTKAYDER DERGİSİ
TÜM SAYILAR

İstkayder Dergisi Son Sayı

Mustafa Çolak İnşaat

Mustafa Çolak İnşaat

Beril Efe Yapı

 Beril Efe Yapı Proje Müşavirlik Mühendislik Ltd.Şti

E-Devlet

Sponsor Reklam
 Birtek Yapı Denetim Merkezi
Sponsor Reklam

 Mvm Yapı